Wojownicy Maryi to męska wspólnota religijna, której opiekunem duchowym jest salezjanin, ks. Dominik Chmielewski SDB. Jej powstanie jest dziełem Matki Bożej, a w szeregach można znaleźć się tylko po przejściu cyklicznych spotkań formacyjnych, które mają za zadanie przygotowanie kandydata do uczestnictwa we wspólnocie oraz sprawdzenie, czy może stać się jej pełnoprawnym członkiem. Wspólnota Wojownicy Maryi zawiązała się podczas cyklicznych spotkań dla mężczyzn, odbywających się w Lądzie. Aktualnie wspólnota ta liczy ok. 10-15 tys. mężczyzn pasowanych na wojownika oraz ok. 30 tys. kandydatów, starających się o przyjęcie.
Czym jest wspólnota Wojowników Maryi? Jak można do niej przystąpić?
Wojownicy Maryi to religijna wspólnota zrzeszająca w swoich szeregach wyłącznie mężczyzn. Jak mówi sam jej założyciel, ks. Dominik Chmielewski, Wojownicy Maryi są dziełem samej Matki Bożej, która zaszczepiła w nim dążenie do powołania do życia tej wspólnoty oraz sprowadza do niej kolejne rzesze zainteresowanych uczestnictwem mężczyzn z całej Polski. Głównym celem Wojowników Maryi jest to, aby jak najwięcej mężczyzn uczestniczyło w życiu kościoła, a ich rodziny wzrastały w wierze.
W ramach swojej działalności, wspólnota organizuje cykliczne spotkania. Mają one charakter otwarty, co pozwala na uczestnictwo w nich każdemu zainteresowanemu mężczyźnie. W czasie spotkań można bliżej poznać działalność wspólnoty oraz jej członków, a także podjąć decyzję o przystąpieniu do formacji, czyli przygotowań do wstąpienia w szeregi Wojowników Maryi i stania się jednym z nich.
Aby zostać Wojownikiem Maryi, kandydaci muszą przejść formację, zdać egzamin oraz przystąpić do uroczystego zawierzenia, tzw. Pasowania Mieczy. Wydarzenie to odbywa się tylko raz w roku. Pasowani mężczyźni stają się właścicielami miecza, który symbolizuje walkę z grzechem i złem w człowieku. Po pasowaniu, zostaje umieszczony na honorowym miejscu w domu Wojownika Maryi. Oprócz miecza, Wojownicy Maryi mogą nabyć także pakiet Wojownika Maryi, w ramach którego dostępne są książki założyciela wspólnoty, ks. Dominika Chmielewskiego. Wielu z nich posiada także specjalny różaniec Wojowników Maryi oraz bluzę z logo wspólnoty.
Czym na co dzień zajmują się Wojownicy Maryi?
Wspólnota Wojowników Maryi powstała w 2015 r. w Lądzie. Należą do niej mężczyźni w wieku od 18 do ok. 50 lat, dla których wiara i religia zajmują istotne miejsce w życiu. Duchowość wspólnoty wyrasta z nauk kościoła katolickiego i opiera się na czterech filarach. Znakiem rozpoznawczym Wojownika Maryi nie jest bowiem tylko miecz, buza z logo wspólnoty i różaniec Wojowników Maryi, lecz przede wszystkim jego postępowanie.
Członkowie wspólnoty rozważają sercem Słowo Boże na wzór Maryi, w swoim życiu kierują się sakramentami świętymi, zgłębiają nauki kościoła oraz codziennie odmawiają różaniec. Zasady postępowania każdego Wojownika Maryi jasno określa natomiast Kodeks Wojowników Maryi. Cyklicznie organizowane spotkania pozwalają każdemu członkowi angażować się w życie organizacji, poznać innych wojowników, a także wspólnie modlić się i rozmawiać na tematy religijnie.
Podsumowanie
Wspólnota religijna Wojownicy Maryi, opiekowana duchowo przez salezjanina ks. Dominika Chmielewskiego, zrzesza wyłącznie mężczyzn i powstała z inicjatywy Matki Bożej. Jej celem jest angażowanie jak największej liczby mężczyzn w życie Kościoła oraz umacnianie wierzących w rodzinach. Wspólnota organizuje cykliczne spotkania, podczas których każdy zainteresowany mężczyzna może zapoznać się z jej działalnością i zdecydować o przystąpieniu do formacji.
Aby stać się pełnoprawnym członkiem, kandydat musi przejść formację, zdać egzamin oraz przystąpić do uroczystego Pasowania Mieczy. Miecz jest symbolem walki z grzechem i złem w człowieku i staje się własnością nowo pasowanego Wojownika Maryi. Członkowie wspólnoty angażują się w życie kościoła, zgłębiają nauki kościoła, odmawiają różaniec i kierują się zasadami określonymi w Kodeksie Wojowników Maryi.