Modlitwa w sytuacjach trudnych i beznadziejnych. Nowenna Pompejańska – instrukcja odmawiania krok po kroku. Poznaj Nowennę nie do odparcia.

Opisując krótką historię powstania Nowenny Pompejańskiej, trzeba najpierw wspomnieć o życzeniu Matki Bożej jakim jest codzienne odmawianie Różańca. Podczas objawień w Gietrzwałdzie, które miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku, Matka Boża zapytana przez trzynastoletnią Justynę Szafryńską o to czego od nas żąda, odpowiedziała: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec”. Co więcej z innych objawień wiemy, że Maryja powiedziała: „Ten, kto propaguje mój różaniec, będzie zbawiony”.

Kiedy powstała i jak odmawiać Nowennę Pompejańską?

Następnie podczas objawień we Włoszech w 1884 r. cierpiącej dziewczynie Fortunatinie Agrelli, która bardzo gorliwie modliła się o zdrowie, Matka Najświętsza poleciła odmówienie trzech nowenn błagalnych, a następnie po uzdrowieniu odmówienie trzech nowenn dziękczynnych. Dziewczynka we wskazanym przez Maryję dniu nagle i w cudowny sposób odzyskała zdrowie. Matka Boża podczas ponownych objawień tej dziewczynie przekazała: „Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na Moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne”.

Nowenna Pompejańska jest nieznacznie rozbudowaną formą modlitwy różańcowej, więc jeżeli potrafisz odmawiać różaniec to Nowenna również nie będzie dla Ciebie trudnością. Nowenna Pompejańska składa się z części błagalnej i części dziękczynnej. Każda z tych części trwa 27 dni co w sumie daje 54 dni całej Nowenny (2 x 27 dni). Codziennie obowiązkowo trzeba odmówić 3 części Różańca (radosną, bolesną i chwalebną), a więc 15 tajemnic. Dodatkowo jeśli ktoś ma życzenie (nieobowiązkowo) można odmówić czwartą część Różańca (tajemnice światła).


Instrukcja odmawiania Nowenny Pompejańskiej

Nowennę Pompejańską odmawiamy na normalnym różańcu:

  • + Znak Krzyża Świętego

Przed rozpoczęciem każdej części mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego

Następnie podajemy intencję, o którą modlimy się w Nowennie (jedną i konkretną)

  • Na krzyżyku: Wierzę w Boga…
  • Ojcze Nasz…
  • 3 x Zdrowaś Maryjo…
  • Chwała Ojcu…

Następnie rozpoczyna się odmawianie kolejnych tajemnic Różańca Świętego, a więc odczytujemy (rozważamy) kolejną tajemnicę, a następnie odmawiamy

  • Ojcze Nasz…,
  • 10 x Zdrowaś Maryjo…,
  • Chwała Ojcu…
  • O mój Jezu…

Na koniec każdej części Różańca odmawiamy „Pod Twoją Obronę„.

Różaniec kończymy modlitwą błagalną lub dziękczynną (w zależności czy jest to część błagalna, czy dziękczynna)

Kończymy trzykrotną prośbą: „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!”

Modlitwa w części błagalnej

Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

Modlitwa w części dziękczynnej

Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo różańca świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

Podsumowanie: Odmawianie Nowenny Pompejańskiej (w skrócie)

Część błagalna trwająca 27 dni

harmonogram części błagalnej

Pamiętaj, obowiązkowe do codziennego odmówienia są części: radosne, bolesne, chwalebne. Część światła możesz odmawiać dodatkowo, ale nie jest ona obowiązkowa. 

Przed każdą częścią (radosną, światła, bolesną, chwalebną) odmów:

  • Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego
  • Następnie podaj intencję, o którą modlisz się w Nowennie (jedną i konkretną)

Po każdej części (radosnej, światła, bolesnej, chwalebnej) odmów

  • „Pod Twoją obronę”,
  • 3 x „Królowo Różańca Świętego módl się za nami”,
  • modlitwę błagalną: „Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.”

Część dziękczynna trwająca 27 dni

harmonogram części dziękczynnej

 Pamiętaj, obowiązkowe do codziennego odmówienia są części: radosne, bolesne, chwalebne. Część światła możesz odmawiać dodatkowo, ale nie jest ona obowiązkowa.

Przed każdą częścią (radosną, światła, bolesną, chwalebną) odmów:

  • Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego
  • Następnie podaj intencję, o którą modlisz się w Nowennie (jedną i konkretną)

Po każdej części (radosnej, światła, bolesnej, chwalebnej) odmów

  • „Pod Twoją obronę”,
  • 3 x „Królowo Różańca Świętego módl się za nami”,
  • modlitwę dziękczynną: „Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo różańca świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.”

Tajemnice radosne – do odmawiania codziennie przez 54 dni

  1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
  2. Nawiedzenie świętej Elżbiety
  3. Narodzenie Pana Jezusa
  4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
  5. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni

Tajemnice światła – nieobowiązkowo, można odmówić w miarę możliwości dodatkowo

  1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
  2. Cud w Kanie Galilejskiej
  3. Głoszenie nauk o Królestwie Bożym
  4. Przemienienie na górze Tabor
  5. Ustanowienie Eucharystii

Tajemnice bolesne – do odmawiania codziennie przez 54 dni

  1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
  2. Biczowanie Pana Jezusa
  3. Cierniem ukoronowanie
  4. Droga Krzyżowa Pana Jezusa
  5. Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa

Tajemnice chwalebne – do odmawiania codziennie przez 54 dni

  1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
  2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
  3. Zesłanie Ducha Świętego
  4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  5. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królowę Nieba i Ziemi