Jak sformułować intencję do Nowenny Pompejańskiej?

Często odmawiając Nowennę Pompejańską zastanawiamy się jak sformułować intencję do tej modlitwy – każdy z nas ma przecież tak dużo próśb o co chciałby prosił Boga przez ręce Maryi. Jak więc poprawnie sformułować intencję do Nowenny Pompejańskiej?
Z samego założenia w odmawianej Nowennie Pompejańskiej powinniśmy skupiać się na jednej, konkretnej intencji. Ponadto w sformułowaniu intencji do Nowenny Pompejańskiej mogą pomóc poniższe pytania:

Czy intencja jest dobra?

Jest to chyba oczywiste – nie możemy modlić się w złych intencjach. W tym miejscu należy również zastanowić się głębiej, bo o ile oczywistym jest, że nie będziemy modlić się o zło dla jakiejś osoby, to o tyle trudno zauważyć czy nasza prośba nie wpłynie negatywnie np. na życie innych osób. Na pierwszy rzut oka jest to trudne do zobaczenia, ale warto zastanowić się nad intencją, można nawet ją omodlić z prośbą o dar Ducha Świętego i jasność umysłu.

Czy intencja, w której się modlę nie ma na celu zaspokojenia moich wygórowanych pragnień i potrzeb?

Mogą to być różne intencje – np. prośba o awans w pracy. Nie można stwierdzić, że ta intencja jest zła – spójrzmy na to jednak inaczej. Czy modląc się w intencji „awansu w pracy” nie chcę się dowartościować, wbić w pychę lub uważać za lepszego od innych? Jeżeli w Nowennie Pompejańskiej chcę prosić o awans tylko po to żeby czuć się lepszym od innych – to jest to zła intencja. Jeżeli jednak mam rodzinę i na aktualnym stanowisku nie zarabiam na tyle pieniędzy, żeby rodzina mogła żyć godnie i proszę o awans żebym mógł zarabiać więcej i zapewnić lepszy byt najbliższym, lub jeżeli w ogóle modlę się o znalezienie pracy – to jest to dobra intencja, nawet jeżeli nie jest do końca poprawnie sformułowana. Bóg zna nasze potrzeby – również te doczesne i jeżeli intencją intencji jest dobro, szczególnie troska o bliźniego to Bóg również to doceni i wysłucha.

Czy stawiam wolę Bożą ponad swoją?

Nasza modlitwa często przypomina listę życzeń – chcę to, to i tamto. Czy zastanawiamy się, czy aby napewno jest to zgodne z wolą Bożą? A może Bóg ma inny plan – lepszy na moje życie? W tym miejscu warto uświadomić sobie, że dobry i miłosierny Bóg, który kocha mnie bez granic i miłością nieskończoną wie co dla mnie jest najlepsze. Powinniśmy się więc poddać bezgranicznie Jego woli wierząc, że On chce dla mnie jak najlepiej.

Powyższe trzy punkty to podstawowy drogowskaz, który pomoże sformułować odpowiednią intencję do Nowenny Pompejańskiej. Jak więc sformułować intencję do Nowenny Pompejańskiej? Może ona wyglądać tak jak poniżej:

Matko Przenajświętsza – w tej odmawianej Nowennie Pompejańskiej proszę Cię o dar potomstwa dla naszej rodziny, jeżeli jest to zgodne z wolą Bożą.

Jest to dobra intencja – prosimy w dobrej intencji, w tym przypadku o dar potomstwa. Do każdej intencji możemy dodać formułę „jeżeli jest to zgodne z wolą Bożą” – dzięki temu nie skupiamy się tylko na swoich wyobrażeniach ale bierzemy wolę Bożą ponad wszystko. Nie wiemy jak wspaniały plan ma na nas Bóg – może według Boga w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie adopcja lub całkowite poświęcenie się w służbie drugiemu człowiekowi. Bóg ma wspaniały plan na każdego człowieka!

Nie ma jednocześnie ścisłych wytycznych do odpowiedniego formułowania intencji – pamiętajmy, że Bóg i tak zna nasze myśli i pragnienia i On wie czego potrzebujemy. Oddajmy się więc Jego woli i prośmy w naszych intencjach przez ręce Matki Bożej Pompejańskiej – niezwykłe świadectwa Nowenny Pompejańskiej wskazują na to, że Bóg Maryi nigdy nie odmawia i obficie obdarza łaskami każdego, kto prosi w Nowennie. Warto więc spróbować i już dziś rozpocząć Nowennę Pompejańską!